Irán v utorok odmietol výzvu troch európskych lídrov, aby sa zdržal odvetných útokov, ktoré by ďalej eskalovali napätie na Blízkom východe.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a britský premiér Keir Starmer v pondelok vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom podporili najnovšie úsilie Kataru, Egypta a USA o sprostredkovanie dohody o ukončení vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.
Prepustenie rukojemníkov aj dodávky humanitárnej pomoci
Európski lídri zároveň vyzval na prepustenie rukojemníkov Hamasu a neobmedzené dodávky humanitárnej pomoci. Pri tejto príležitosti tiež žiadali Irán a jeho spojencov, aby nepodnikali odvetu a tak eskalovali napätie, ktoré rastie po zabití dvoch popredných predstaviteľov militantných organizácií Hamas a Hizballáh v Teheráne a Bejrúte.
Odvetná reakcia na agresora je právom národov
„Takéto požiadavky nemajú politickú logiku, sú úplne v rozpore s princípmi a pravidlami medzinárodného práva a predstavujú prehnanú požiadavku,“ uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí. Ako informuje iránska štátna tlačová agentúra IRNA, Irán je podľa rezortu zahraničia rozhodný pri obrane svojich práv a nepotrebuje žiadne povolenie na odvetné opatrenia.
USA posielajú na Blízky východ raketovú ponorku s jadrovým pohonom, chcú odradiť Irán od rozsiahleho útoku na Izrael
Podobne sa vyjadril aj iránsky prezident Masúd Pezeškján v telefonáte s britským premiérom. Starmerovi podľa IRNA povedal, že odvetná reakcia na agresora je „právom národov a riešením na zastavenie zločinov a agresie“. Prezident tiež povedal, že mlčanie Západu o „bezprecedentnom neľudskom zločine“ v Pásme Gazy a izraelských útokoch na iných miestach Blízkeho východu je „nezodpovedné“ a podporuje Izrael v tom, aby ohrozoval regionálnu a globálnu bezpečnosť.